Ste milovníkmi pravidelného behu, no v zime sa bojíte, že ochoriete? Veľa bežcov sa nechá dažďom, snehom a nízkymi teplotami jednoducho odradiť. A je vôbec behanie v zime zdravé? Keď zvolíte správne oblečenie a spôsob behu, tak sa nemusíte ničoho báť. Táto aktivita bude rovnako zdravá, ako na jar, v lete či na jeseň. Poďme si povedať základné informácie o zásadách zimného behu.
Dlhšia rozcvička
Keďže je vonku naozaj chladno, potrebujete si telo viac rozohriať. Keby ste hneď začali s behom, tak sa môže dostať telo šok a váš výkon by nebol taký, na čo ste zvyknutí. Ešte dlhšie by mala trvať rozcvička, ak chodievate behať ráno. Pred samotným behom venujte 10 minút rýchlej chôdzi a potom začnite zvyšovať tempo. Pokojne si ešte ponaťahujte končatiny a aby ste sa rýchlejšie zohriali, tak si prichystajte bežecké oblečenie na radiátor.
Správne oblečenie
A keď už sme začali s oblečením, tak nezabúdajte venovať dostatočnú pozornosť aj tejto oblasti. Správna bežecká výbava by mala byť z kvalitných materiálov. Látka by nemala byť hrubá, aby vám vetralo pot, no zároveň by vás mala udržať v teple. Najlepšie urobíte, keď si oblečenie navrstvíte. Na spodok by malo ísť termoprádlo, potom tričko, mikinu a na vrch vetrovku, ktorá vás ochráni pred vetrom a chladom. Vaša teplota sa počas behu zvýši, takže by ste to nemali s množstvom vrstiev preháňať.
Výber obuvi do nepriaznivého počasia
Môžeme v zime používať na behanie tenisky, ktoré nám vyhovujú v lete? Záleží od počasia. Ak je zima suchá a teplejšia, aj s tenšími teniskami nemusí byť problém. V čase, keď sa roztápa sneh alebo udrú silnejšie mrazy, tak je potrebné niečo kvalitnejšie. Poľné a lesné cesty sa premenia na kopu blata. Takže – pripravte si obuv, ktorá je vodotesná, pevná, s hrubšou podrážkou. Dôležitý je aj materiál, aby boli chodidlá odvetrávané.